Czy substancje aktywne zawarte w kosmetykach przenikają w naszą skórę? Od czego zależy przenikanie składników aktywnych do skóry? Na te pytania postaram się odpowiedzieć w tym artykule. 

Zacznijmy od poczatku czyli  jak zbudowana jest nasza skóra. Warstwą ochronną czyli tarczą obronną jest naskórek, czyli najbardzie wierzchnia  warstwa zwana  rogową, zbudowana z martwych komórek (korneocytów), posiada od kilku do kilkunastu warstw. Stanowi tarczę ochronną przed środowiskiem zewnętrznym, ale również zaporą przed nadmierną ucieczką wody. Nie stety naskórek nie posiada zdolności selekcji składników aktywnych na te dobre i złe. Więc jak mają się dostać składniki?

Korneocyty stanowią „cegły” w naszej skórze, a przestrzenie międzykomórkowe to „cement”. Badania pokazują, że właśnie przez przestrzenie międzykomórkowe odbywa się przenikanie. Rzadko przez przydatki (mieszki włosowe i gruczoły) gdyż one stanowią ok 2% powierzchni skóry. Wiec jeśli wiadomo w jaki sposób docierają substancje do naszej skóry to dlaczego nie wszystkie przenika tak gładko?

Kosmetolodzy od wielu lat zmagają się z tym w jaki sposób poprawić przenikanie substancji aktywnych w głąb skóry. Najbardziej znane metody na poprawę przenikania substancji są:

  • złuszczanie peelingami to metoda najbardzej skuteczna by pozbyć się nadmiernej warswy rogowej i by pobudzić procesy odbudowy komórkowej. Peelingi domowe czyli stosowanie peelingów ezymatycznych lub drobnoziarnistych również dają możliwość do lepszego przenikania. Należy jednak pamiętać, że te te wykonane w salonach specjalistycznych dają zdecydowanie lepsze efekty
  • biozgodne składniki czyli im bardziej swoim składem i strukturą przypominaja budowę cemętu międzykomórkowego tym lepiej będą prenikać. Można to porównać do stwierdzenia „swój do swojego”
  • „promotorzy przenikania” czyli dodatki do składników, które zmieniają zachowanie cementu i dzięki temu składniki aktywne maja możliwość efektywniej przeniknać.
  • nośniki czyli liposomy są najczęściej kuliste i w nich zamknięte sa substancje, które uwalniane są dopiero na powierzchni skóry, lecz nie jest to najlepszy proces, gdyż rozpad liposomów nastepuje dosc szybko więc penetracja składników nie jest zbyt głęboka.

Jak widać przenikanie substancji to nie taka prosta rzecz. Badania wykazały, że najlepiejwchłaniają się substancje o małych cząsteczkach. Bardzo ważna jest pielęgnacja skóry w gabinetach specjalistycznych, dzięki specjalistycznym zabiegom jesteśmy wstanie zwiększyć przenikanie substancji. Wybierając krem do swojej skóry pamiętajmy o kilku zasadach „mniej znaczy więcej”, czyli im mniej składników tym lepiej, odpowiedni do rodzaju skóry, najprostrze składniki typu ceramidy, lipidy najlepiej są przyswajane przez naszą skórę.

 

 

Animated Social Media Icons by Acurax Wordpress Development Company
Visit Us On FacebookVisit Us On Instagram